Wielki Piątek
Wielki Piątek
Chociaż w kalendarzowy Wielki Piątek Kościół łaciński nie sprawuje liturgii eucharystycznej, to w sensie duchowym do obchodów wielkopiątkowych zaliczana jest Msza Wieczerzy Pańskiej (odprawiana wieczorem w Wielki Czwartek). Wyjątkowo, w 2009 roku Stolica Apostolska wyraziła zgodę na sprawowanie przez kard. Tarcisio Bertone w tym dniu mszy świętej pogrzebowej za ofiary trzęsienia ziemi w rejonie L’Aquili we Włoszech. Wielki Piątek jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły. W Wielki Piątek odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Kościele Katolickim dzień ten może wypaść pomiędzy 20 marca a 23 kwietnia
Obchodzimy Wielki Piątek, który jest pierwszym dniem Triduum Paschalnego. Jest dla wiernych czasem zadumy i refleksji, ponieważ upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.
W Wielki Piątek w kościołach nie ma mszy świętej. Odprawiane są natomiast nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W tzw Ciemnicy wierni mogą przez cały Wielki Piątek się modlić.W Wielki Piątek wiernych obowiązuje ścisły post. Nie wolno im jeść mięsa. Zalecany jest jeden posiłek do syta i dwa niepełne. W tym dniu nie słychać dźwięków organ, dzwonków i dzwonów. Także procesja wejścia odbywa się w milczeniu i kończy prostracją (padnięciem na twarz) przed stopniami ołtarza.
W Kościele katolickim dzień ten może wypaść pomiędzy 20 marca a 23 kwietnia.
Dodaj komentarz